Dijital Baskı ve Araç Uygulamaları

 

Vinyl ile Cephe Giydirme

Vinyl ile cephe giydirme çalışmalarında dünyada en geniş ende dijital baskı yapabilen 5 metrelik makineler kullanmaktayız, daha geniş ölçülerdeki dijital baskılar ise otomatik kaynak makineleri ile kaynatılarak sonsuz ölçülerde yapılabilmektedir. Vinil cephe giydirme dijital baskı makinelerinde 8 renk basabilme özelliği bulunmaktadır.

Cephe giydirmelerde 450gr/m2 – 550gr/m2 kalınlığında vinil kullanılır. Son dönemlerde ülkemizde fiyata endeksli dijital baskı satın almaları yapıldığından kalitesiz Çin malzeme kullanımı artmıştır. Daha çok Avrupa üretimi olan vinillerde yanmazlık(alev almama) özelliği de bulunmaktadır. Bu özellik genellikle AVM’lere yapılan dijital baskılarda istenmektedir.

Vinyl dijital baskılı duvar Reklamları/Tabelaları binaların sağır cephelerinde genelde penceresiz alanlarda kullanılır. Genellikle uygulamalarda reklamın uygulanacağı duvarın resmini çekip, müşteriye bilgisayar üzerinde tasarımı onaylatmamız gerekmektedir. Reklamın uygulanacağı alan belirlendikten sonra bu alan için demir profiller hazırlanır ve demir profiller duvar yüzeyine uygun bir şeklide monte edilir. Demir profillerin antipas ile boyanması hayati önem taşımaktadır. Aksi durumda paslanan profillerin yağmurda pas lekesi akıtacağını unutmamak gerekmektedir. Demir profillerin üzerine aynı ölçüde su kontrası monte edilir, sentetik bazlı su kontrasının kalınlığı 6mm. kullanılmaktadır. Su kontrasını da ortalama 20cm’de bir vida atarak demir profillerin üzerine monte ettikten sonra vinil germe işlemi gerçekleştirilir.

Vinyl dijital baskı mecraya germe yöntemiyle monte edildiğinden montaj öncelikle üst kayıttan başlayarak gerçekleştirilir.Vinyl germe uygulaması bittikten sonra hem sağlamlık sağlamak hem de vinyl dijital baskıyı germede kullanılan zımba izlerini yok etmek amacıyla alüminyum çerçeve kullanımını önermekteyiz. Sahada gördüğümüz bir çok vinyl germe işinde çerçeve kullanıldığı görünmemesine işin sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Folyo ile Giydirme Hakkında..

Çeşitli alanlarda kullanılan folyo dijital baskı PVC malzemeden üretilmektedir. PVC malzeme arkasına uygulanan yapışkan kullanım alanlarına göre değişkenlik gösterir. bunlar ikiye ayrılmaktadır. Birçok marka folyoda kod numarası sonunda P veya R ibaresi bulunur, bu harflerin açılımı Permanent ve Removable’dır. Removable (non-permanent) folyolar, yapıştırıldıkları alandan daha sonra söküldüklerinde yapışkan izi bırakmamaları için ve kolay sökülmeleri nedeniyle tercih edlmektedir. Permanent yapışkanlı folyolar ise kuvvetli yapışkanlı folyolardır ve bu folyolar genellikle tekrar sökülmeye ihtiyaç duyulmayan alanlarda kullanılır.
PVC malzemeden üretilen dijital baskı folyoları, düz alanlara ve oluklu (3D) alanlara uygulandığından kendi içerisinde kollara ayrılmaktadır. Örneğin oluklu araç üzerine uygulanacak cast folyolar 36 mikron kalınlığında iken düz zemin üzerin araç üzerine uygulanan folyolar 80 mikron kalınlığında kullanılmaktadır. Folyo üzeri dijital baskı uygulamalarında kullanılan laminasyonlar ise yine aynı yapışkan ve pvc özelliklerine sahiptir, ancak laminasyonların üretiminde güneşten dijital baskıyı korumak amacıyla UV koruyucu kullanılır, böylelikle güneş ışınlarının dijital baskıyı soldurmasında ciddi bir koruma sağlanmaktadır.
Üretici firmalara göre değişkenlik göstersede rulo halinde kullandığımız folyolar, 100cm’den 200cm’e kadar çeşitli enlerde üretilmektedir. Renkli serilerinin de bulunduğu yapışkanlı folyolarda piyasada bulunan maksimum en 126 cm’dir.
Hayatımızın her alanına giren (çoğu zaman kalitesiz) Çin malları folyo sektöründe bulunmadığı söylenebilir.

One Way Vision ile Giydirme..

One Way Vision (delikli folyo) cam grafiği olarakta bilinmektedir. Özellikle cam giydirme binalarda tercih edilen uygulama son yıllarda çok kullanılmaktadır. One Way Vision (delikli folyo) ile cephe giydirme uygulandığında gün ışığının gücü nedeniyle içeriyi görmek mümkün değildir, fakat dikkat edilmesi gereken en önemli detay, gece içeride ışık yandığında uygulamanın gözükmeyeceği gibi dışarıdan içeriyi görmenin mümkün olabileceğidir. Diğer malzemelerde olduğu gibi one way vision(delikli folyo) üzerinde de dijital baskı yapılmaktadır.

Mesh Giydirme..

Mesh (delikli branda) ile cephe giydirme işleri genellikle rüzgar geçirmesi istenen (inşaat iskelesi,inşaat cephesi,metruk binalar vb.) alanlarda kullanılmaktadır. Mesh (delikli branda) ile cephe giydirme çalışmalarında dünyada en geniş ende dijital baskı yapabilen 5metrelik makineler kullanmaktayız, daha geniş ölçülerdeki dijital baskılar ise otomatik kaynak makineleri ile kaynatılarak sonsuz ölçülerde yapılabilmektedir. Mesh (delikli branda) cephe giydirme dijital baskı makinelerinde 8 renk basabilme özelliği bulunmaktadır. Mesh (delikli branda) cephe giydirmelerde 320gr/m2-350gr/m2 kalınlığında Mesh( delikli branda) kullanılır. Son dönemlerde ülkemizde fiyata endeksli dijital baskı satın almaları yapıldığından kalitesiz Çin malzeme kullanımı artmıştır. Daha çok Avrupa üretimi olan Mesh (delikli branda) yanmazlık (alev almama) özelliği de bulunmaktadır. Mesh (delikli branda) malzeme delikli olduğundan vinyl kadar uzun süre dijital baskı canlılığını koruyamaz, malzemenin delik aralarına egzost gazı veya toz dolduğundan dijital baskı canlılığı vinile göre daha kısa sürede yitirilir.
Vinyl ile cephe giydirmenin montajları deneyimli ekipler eşliğinde ve sepetli vinçler kullanılarak yapılmaktadır.
Cephelerinizi reklam amaçlı giydirmeden önce sitemizdeki REKLAMDA YASAL SÜREÇ bölümünü incelemenizi önemle hatırlatırız.

 

65

Araç Uygulama
Her tür ve model aracınızı, kurumsal kimliğinize uygun dijital baskı folyo kaplayarak işletmenizin tanıtımını tabelanız ve belirlediğiniz reklam alanları dışına taşıyoruz. Bu sayede araçlarınız firmanızı yansıtırken, kimliğiniz gittiğiniz her alanda görülecektir.

Kullanım Alanları
Firma araçları üzerine uygulama
Seçim otobüsü/minibüsü üzerine uygulama
Toplu taşıma hatlarında araç üzerine reklam uygulama
Şahsi aracınızı güzelleştirmek amaçlı uygulama