Ürün ve Teşhir Stantları

e130

Çeşitli sektördeki firmaların ürün gruplarını tanıtmak ve sergilemek amacıyla; ahşap, pleksi, plastik, metal malzemeler ile üretilmiş olan ve raf, sepet, askı gibi sistemlerden oluşan, ürün gruplarına ve sergileme şekline göre farklılık gösteren pazarlama unsuruna ‘ürün teşhir standı’ olarak adlandırılır
Teşhir standları, yapılarına ve malzemelerine göre iki şekilde incelenebilir.

Yapısına Göre Teşhir Standları
Ürün teşhir standlarınız ürün çeşidine göre ve kullanım alanlarına göre farklılık göstermektedir. Bu hususta önemli olan ürünüzün çeşitliliği, nerede ve nasıl sergileyeceğinizdir.

Ayaklı Stand: Genellikle birden fazla ürünün bir arada sergilenmesi amacıyla tercih edilir. İsteğe göre boyutlandırılabilinir. Bu tarz ürün teşhir standları firmaların ürünlerine özel olarak üretilmektedir.

Masa Üstü Stand: Küçük boyutlu ürünlerin reyonlarda, raflarda ve marketlerde kasa yanlarında sergilenmesi amacıyla tercih edilir. Genellikle karton, metal ve plastikten üretilmesi tercih edilir. Firmalara özel olarak üretilen ürün teşhir standı çeşitlerindendir.

Askı Stand: Asalak ve parazit olmak üzere 2 farklı şekilde de adlandırılmaktadır. Kullanım alanları oldukça geniştir. Genellikle marketlerde ve kırtasiyelerde kullanılmaktadır. Sınırlı sayıda ürün taşıyabilme kapasitesine sahiptir. Metal, sac, tel ve plastikten üretilir.

Tattırma Standı: Marketlerde genellikle gıda ürünlerini müşteriye en aktif şekilde ulaştırmak amacıyla tercih edilen ürün teşhir standı çeşitidir. Plastikten veya ahşaptan üretilebilir. Aynı zamanda oval ve düz olmak üzere iki şekilde temin edilebilinir. Platik tattırma standları için temin edilen görseller istenildiği takdirde değiştirilebilir.

Malzemesine Göre Teşhir Standları
Detayların oldukça önemli olduğu ürün teşhir standlarının üretimi, standın tasarımıda dahil olmak üzere bir çok evreden geçmektedir. Oldukça iyi bir işçilik isteyen ürün teşhir standları firmaların profiline ve ürün çeşidine göre malzeme farklılığı göstermektedir. Ayaklı standların ve masaüstü standların üretiminde kullanılmaktadır. Teşhir standı üretiminde kullanılan başlıca hammaddeler; Metal, Plastik ve Ahşap malzemeleridir.

Metal Stand:
Sac, boru ve tel hammaddeler metal stand üretiminde kullanılır. Belirttiğimiz hammaddeler çeşitli işlemlerden geçirilerek istenilen ürün teşhir standının oluşumu sağlanır. Bu işlemler aşağıda belirtildiği gibi ilerlemektedir.
1-Hammaddelerin tasarıma bağlı olarak kesme, delme, bükme ve benzeri işlemlerinden geçirilmesi,
2-Şekilllendirilmesi tamamlanan hammaddelerin çapak, yağ, toz ve benzeri yabancı maddelerden temizlenerek boyanması,
3-Boyası tamamlanan parçaların bir araya getirilerek son kontrollerinin yapımı, paketlenmesi ve nakliye edilmesi.(metal stand örnekleri)

Plastik Stand:
PS (Polistren), PVC ve Pleksi plastik stand üretiminde kullanılan başlıca hammaddelerdir. Genellikle tattırma standları veya masaüstü standları üretiminde kullanılmaktadır.
(Plastik stand örnekleri)

Ahşap Stand:
Ahşap ürün teşhir standı üretiminde kullanılan ana hammaddeler Mdf, Suntalam ve Kontraplaktır. Belirttiğimiz hammaddeler çeşitli kalınlıklarda ve istenilen ölçülere tabi tutulabilir. Ahşap stand, firmaların isteklerine göre ve firmaya özel olarak üretilen ürün teşhir standlarının hammaddesidir.